Liberecký kraj je známý svou nádhernou a mimořádně cennou přírodou. Životní prostředí v našem kraji čelí řadě výzev, které je třeba aktivně řešit tak, aby se zlepšila či alespoň zachovala kvalita života pro všechny obyvatele. Naše koalice si klade za cíl systematicky zlepšovat stav životního prostředí prostřednictvím následujících kroků:

Zvýšení odolnosti kraje vůči změně klimatu

Systematicky zapracujeme Adaptační strategii na změnu klimatu České republiky prostřednictvím Akčního plánu adaptace na změnu klimatu v podmínkách Libereckého kraje. Prostřednictvím Asociace krajů ČR budeme iniciovat změnu legislativy a příslušných vyhlášek pro zlepšení zadržování vody v krajině a nakládání s vodou.

Boj se suchem a prevence povodní

  1. Pozemkové úpravy
    Zasadíme se o vyšší aktivitu správců povodí, obcí a Libereckého kraje v návrzích pozemkových úprav k zajištění pozemků pro realizaci adaptačních opatření, zejména revitalizace vodních toků a niv, vodních nádrží atd. Ve spolupráci se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ) chceme přednostně řešit komplexní pozemkové úpravy (KoPÚ) v územích ohrožených dopady klimatických změn, směrovat je především do oblastí ohrožených vodní erozí a nezalesněných oblastí s vysokým rizikem zrychleného odtoku.
  2. Krajina
    Nezbytná je ochrana, zachování a obnova přírodních prvků a ekosystémů ve volné krajině, proto provedeme inventarizaci rašelinišť a dalších drobných mokřadů a vytipujeme další plochy vhodné k obnově.
    Zpracujeme harmonogram obnovy prioritních mokřadů. Podpoříme obnovu krajinných prvků (např. polních cest, alejí, mezí, průlehů, remízků).
    Budeme usilovat o zajištění větší prostupnosti krajiny, zadržování vody v krajině a zpomalení povrchového odtoku vody. Kraj, kromě přípravy vlastních projektů, musí být schopen pomoci obcím s přípravou žádostí o dotační podporu ze zdrojů příslušných ministerstev.
  3. Lesy
    Podpoříme drobné (nestátní) vlastníky lesů při řešení kůrovcové kalamity. Zvýšíme ekologickou stabilitu lesních porostů a jejich odolnost vůči biotickým i abiotickým škodlivým činitelům volbou vhodné druhové a prostorové skladby. Budeme finančně motivovat nestátní vlastníky lesů ke zvyšování podílu melioračních a zpevňujících dřevin při zajištění mladých lesních porostů a k udržení stanoveného minimálního podílu MZD i po době zajištění porostů.
    Ve spolupráci s vlastníky zrevidujeme stávající systém odvodnění lesních půd tak, aby mohl být obnoven přirozený vodní režim tam, kde odvodnění není smysluplné. Zachováme technické odvodnění pouze ve výjimečných případech, kdy by obnovou přirozeného vodního režimu došlo k nevratným škodám na související infrastruktuře (cestní síti, zástavbě apod.).
    Budeme motivovat vlastníky lesů k ochraně a obnově mokřadů a přirozených vodních toků a podporovat obnovu mokřadů, obnovu a výstavbu malých vodních nádrží, retenčních nádrží, hrazení bystřin, poldrů, revitalizací a renaturací vodních toků v lesích.
  4. Zemědělská půda
    Omezíme zábory nejkvalitnější zemědělské půdy, zejména ty pro skladovací areály a výrobu s minimální přidanou hodnotou.
    Upřednostníme využití brownfields novými investory, namísto zastavování zemědělské půdy.
    Podpoříme systémová opatření k omezení vodní a větrné eroze zemědělské půdy. Navážeme intenzivní spolupráci se zemědělskými poradci k zajištění účinné ochrany zemědělské půdy.
  5. Vodní toky
    Budeme iniciovat komplexní revitalizace vodních toků a niv a samovolné renaturace. Ve spolupráci se správci vodních toků vytipujeme úseky vodních toků a niv vhodných k samovolné nebo iniciované renaturaci. Podpoříme revitalizace a renaturace vodních toků a niv dle plánů povodí.
  6. Sídla
    Při zakládání nové a obnově stávající sídelní zeleně se zasadíme o vsakování srážkových vod z přilehlých zpevněných nepropustných ploch (zejména chodníků, střech, parkovišť). V rámci rekonstrukce a obnovy veřejných prostranství a kulturních památek budeme podporovat přeměnu zpevněných ploch s nepropustným povrchem na propustné.

Zemědělství

Podpoříme regionální farmáře. Zintenzivníme komunikaci a spolupráci Kraje se zemědělskými hospodáři, což je základní předpoklad pro zajištění optimálního přístupu ke krajině (produkce potravin i mimoprodukčních funkcí zemědělství). Navážeme spolupráci se zemědělskými poradci, což přispěje ke zvýšení efektivity zemědělské prvovýroby a současně šetrnějšímu přístupu ke krajině.

Odpady a nakládání s nimi

Po ukončení skládkování je nutné se zaměřit na efektivní nakládání s odpady, například na Českolipsku, kde hrozí výrazné zvýšení cen kvůli vzdálenosti spalovny v Liberci. Zasadíme se o alternativní řešení zpracování odpadu a zlepšení recyklačních služeb.

Ovzduší

Zefektivníme systém kotlíkových dotací s důrazem na lokality nejvíce zatížené používáním kotlů na pevná paliva. Naším cílem je snížení emisí škodlivin a zlepšení kvality ovzduší v celém kraji.

Zajištění vodních zdrojů a ochrana vod

Zvýšíme finanční příspěvky na odkanalizování obcí a podpoříme zajištění dostatečných zdrojů pitné vody, jejich efektivní ochranu a využívání. Zajistíme zásobování oblastí kraje s výrazným nedostatkem zdrojů pitné vody náhradními zdroji budováním přivaděčů pitné vody či propojením vodárenských soustav. Vytvoříme podrobnější “Plány péče o CHOPAV” včetně koncepce obnovy mokřadů a revitalizace vodních toků, obnovy druhové a prostorové skladby lesů, optimalizace land-use apod.
Zasadíme se o infiltraci povrchových vod do vod podzemních, např. plošné rozlivy v nivách s potenciálem infiltrace do podzemních vod. Zajistíme výkupy pozemků pro infiltraci povrchových vod. Krajské stavby budou řešit efektivní hospodaření s šedou a dešťovou vodou, protože kraj by měl jít příkladem v těchto iniciativách.